Podstawowe zasady składania życzeń ślubnych

Składanie życzeń młodej parze jest dla wielu gości bardzo stresujące. W głowie pojawia się wiele pytań – jak składać życzenia ślubne? Co należy powiedzieć, a czego unikać? Zwrócić się najpierw do pani młodej, czy od razu do obojga? Wielu z nich stojąc w kolejce układa sobie w głowie gotowe życzenia, jednak pod wpływem emocji zwykle szybko o nich zapomina i wtedy przychodzi czas na improwizację.

Podstawowa zasada

Uniwersalną i jednocześnie najlepszą formą składania życzeń będzie zwracanie się do młodej pary – spoglądając raz na panią młodą, a raz na pana młodego. Teraz wraz ze złożeniem przysięgi małżeńskiej tworzą jedność jako mąż i żona.

Należy również pamiętać, że w pierwszej kolejności życzenia składają świadkowie, a następnie rodzice nowożeńców. Później kolejność jest dowolna, choć zwykle znajomi i przyjaciele ustawiają się na samym końcu kolejki, dając jednocześnie pierwszeństwo rodzinie.

Najlepszy sposób na składanie życzeń

W związku z tym, że składanie życzeń dla wielu gości jest bardzo stresujące i trudno im znaleźć najlepsze słowa, warto wcześniej się do tego przygotować. Niestety niewiele osób wie, że życzenia powinny być zachowane w pewnej formule i być spójne. Przygotowanie odpowiednich słów, które będą jednocześnie konkretne, wyjątkowe i sprawią młodej parze dużo radości to nie lada wyzwanie. Warto pomyśleć, o czymś oryginalnym, najlepiej kreatywnym. Większość gości pewnie pójdzie na łatwiznę i pożyczy nowożeńcom dużo zdrowia, pomyślności i szczęścia na nowej drodze życia. Oczywiście wszystkie życzenia, niezależnie od ich formy, sprawią młodej parze ogromną przyjemność, ale to te kreatywne zapadną najdłużej w pamięć.

O czym warto pamiętać? Przede wszystkim nie należy być zbyt wylewnym. Gdy przychodzi moment na składanie życzeń, do nowożeńców ustawia się bardzo długa kolejka gości. Każdy z nich chciałby złożyć życzenia, więc w takiej sytuacji należy zrezygnować ze zbytniej wylewności.

Należałoby również ograniczyć emocje i kontakt fizyczny. Ślub to wyjątkowy dzień, któremu towarzyszą ogromne emocje, zatem krótki uścisk i szybkie życzenia w zupełności wystarczą. Dzień ślubu to także bardzo stresujący i męczący dzień dla pary, a szlochający goście rzucający się na szyje mogą tylko niepotrzebnie pogorszyć sprawę.

Miły upominek

Poza życzeniami słownymi można również dać młodej parze kartkę okolicznościową. Bez problemu można tam umieścić nieco wylewniejsze życzenia, które będą świetną pamiątką pełną wspomnień. Do kartki z życzeniami można również dołączyć miły upominek. Najczęściej jest to wino lub inny alkohol, coraz rzadziej bukiety ciętych kwiatów. Czasem młoda para już wcześniej sygnalizuje, co chciałaby otrzymać, jeśli ktoś z gości ma życzenie coś kupić. Najczęściej są to pluszowe misie, które przekazują do domów dziecka, albo suche karmy dla zwierząt w schroniskach. Coraz popularniejsze stają się także prośby o książki lub kupony lotto. 

Wcześniej standardowym prezentem były bukiety kwiatów. Jest to oczywiście miły gest, ale niestety kwiaty cięte bardzo szybko się niszczą i lądują w koszu na śmieci.