Czym jest ślub konkordatowy i jak się do niego przygotować?

Mimo popularności alternatywnych ślubów w plenerze, w lesie, nad morzem lub nawet w powietrzu niesłabnącą popularnością cieszą się jednak śluby w kościele. W tym wypadku zwykle wybierane są śluby konkordatowe, które są udzielane już od wielu lat. Mimo to liczne młode pary wciąż mają wątpliwości co to tego czym jest ślub konkordatowy.

Czym są śluby konkordatowe?

Śluby konkordatowe to ceremonie, które honorowane są zarówno przez prawo kościelne, jak i świeckie. Nie ma zatem konieczności składania odrębnego ślubowania w Urzędzie Stanu Cywilnego. Stanowi to zatem duże ułatwienie dla przyszłych małżonków oraz sposób na znaczną redukcję kosztów uroczystości. 

Jak zatem przygotować się do ślubu konkordatowego?

Otóż, pierwszą istotną rzeczą, która musi zostać ustalona jest data ślubu. Zwykle pary wybierają ten dzień nawet na rok przed uroczystością lecz zwykle nie ma takiej potrzeby. Z drugiej jednak strony wybranie daty z dużym wyprzedzeniem daje dużo swobody w zakresie podejmowanych później innych decyzji. Co ciekawe, jeszcze do niedawna absolutnym standardem był ślub w sobotę. Od jakiegoś czasu dużym zainteresowaniem cieszą się również piątki, a nawet środy czy czwartki. Oczywiście, sobota jest zwykle dniem wolnym od pracy, ale urządzenie ślubu w innym dniu tygodnia to szansa na spore oszczędności. W tym wypadku mowa choćby o wynajmie sali weselnej. Miejsca te są w zdecydowanie mniejszym stopniu oblegane w tygodniu, a więc możliwość wynegocjowania niższej ceny jest bardziej realna. Zwłaszcza poza sezonem.             

Formalności i obowiązki przez ślubem         

W ferworze obowiązków przedślubnych młoda para nie może zapomnieć o dopełnieniu wszelkich formalności. Wśród nich jest między innymi stawiennictwo w kościele na co najmniej trzy miesiące przed planowanym ślubem. Czas ten jest potrzeby na obycie nauk przedmałżeńskich oraz wizytę w poradni rodziny. Aby nieco przyspieszyć realizację programu można zdecydować się na kurs weekendowy jako alternatywę dla cotygodniowych spotkań. Podczas zapisywania się na kurs przedmałżeński warto w tym samym czasie zaplanować wizytę w poradni rodziny. Pozwoli to bowiem uniknąć późniejszych problemów związanych z brakiem dogodnego terminu.                  

Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego

Z uwagi na to, że ślub konkordatowy niesie ze sobą następstwa w uniesieniu do prawa kościelnego (więcej o tym na z-miłości.pl), jak i świeckiego, niezębne jest dopełnienie formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wizyta w tej instytucji powinna zaowocować otrzymaniem zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Wybierając się do USC nie można zapomnieć o dokumencie potwierdzającym tożsamość. 

Wizyta w parafii 

Na spotkanie w parafii należy zabrać zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, świadectwa chrztu, świadectwa bierzmowania, zaświadczenie o ukończeniu kursu nauk przedmałżeńskich oraz dowód osobisty. W oparciu o dokumenty oraz rozmowę ksiądz sporządzi protokół przedślubny. 

Przebieg ślubu konkordatowego

Przebieg tego typu ceremonii nie odbiega od typowych ślubów kościelnych. Jednakże w tym wypadku konieczne jest sporządzenie zaświadczenia potwierdzającego wstąpienie w związek małżeński. Po raz kolejny zatem przydadzą się dowody osobiste. Po ślubie, w przeciągu pięciu dni duchowny ma obowiązek przekazania dokumentów do USC, który rejestruje małżeństwo oraz wydaje odpis aktu małżeństwa.