Zaręczynowe tradycje – jak wyglądają w Polsce, a jak w innych krajach?

Zasady panujące podczas uroczystości zaręczynowych oraz ślubne rytuały są znane na całym świecie. Nie wszędzie są one jednak takie same. Warto wiedzieć, jakie tradycje utarły się w danych krajach, by móc jak najlepiej przeżyć te wyjątkowe uroczystości. Na którym palcu nosi się pierścionki zaręczynowe? Czy polskie zwyczaje różnią się czymś szczególnym od zasad z innych rejonów świata? 

Zaręczyny – tradycja, obok której trudno przejść obojętnie 

Z pierścionkiem zaręczynowym związany jest ważny etap w życiu. Wręczenie go oznacza chęć spędzenia reszty życia z daną osobą, zwiastuje też przygotowania do ślubu. Bez wątpienia jest to tradycja, do której wiele par przykłada szczególną wagę. Kiedyś uważało się, że pierścionek zaręczynowy powinien być wyłącznie złoty i z diamentem, jednak obecnie istnieje wiele trendów, według których można bez końca wybierać w różnego rodzaju kamieniach i wzorach. Co ciekawe, niektórzy – odrzucając niejako tradycję – stawiają na wręczenie ukochanej zaręczynowej bransoletki lub łańcuszka. Trzeba przyznać, że jest to jednak rzadkość i pierścionki zdecydowanie nie wychodzą z mody. Nie bez znaczenia jest również miejsce, organizacja i termin zaręczyn – dla sporej grupy osób ta chwila musi być wyjątkowa i dobrze zaplanowana. Nic dziwnego, że tak istotne jest zapoznanie się z pewnymi zasadami dotyczącymi zaręczyn – m.in. na którym palcu i której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy – https://z-milosci.pl/blog/na-ktorym-palcu-nosi-sie-pierscionek-zareczynowy. Pozwala to dobrze dobrać biżuterię i uniknąć nieporozumień. 

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? To zależy m.in. od regionu 

W kwestii noszenia pierścionka zaręczynowego powstało wiele nieporozumień. Niektóre panie noszą go na prawej dłoni, inne na lewej, zdarza się też zmienianie stron tuż przed ślubem. Trudno jednoznacznie określić, w jaki sposób powinno się nosić biżuterię tego typu – wiele zależy od kraju, historii i preferencji kobiety. Jedno można stwierdzić – pierścionek zaręczynowy nosi się na serdecznym palcu. W Polsce utarła się tradycja noszenia biżuterii zaręczynowej na prawej ręce przed ślubem, a po ślubie na lewej. Co ciekawe, odwrotna sytuacja jest na Wyspach Brytyjskich (tam pierścionek przed ślubem jest zakładany na lewej dłoni, a po ślubie na prawej). Zupełnie inne zasady posiadają narzeczeni w Skandynawii – tam zarówno przed ślubem, jak i po ślubie biżuteria pozostaje na lewej ręce. 

Jaka jest historia zasad noszenia pierścionka zaręczynowego w Polsce? 

W wielu krajach pierścionek zaręczynowy uznawany jest za swego rodzaju „rezerwację” dla obrączki. Dlatego właśnie częściej można spotkać się z przekonaniem, że jego miejsce jest na lewej dłoni. Polska jest jednak wyjątkiem w tej kwestii. Mimo że kiedyś zasady noszenia pierścionka zaręczynowego były tutaj podobne do większości przypadków, zmieniło się to po klęsce powstania styczniowego. Kobiety – w geście solidarności z wdowami, które straciły swoich mężów w powstaniu – przełożyły obrączki z lewej na prawą dłoń (wdowy noszą je właśnie na prawej ręce). Dlatego właśnie pierścionek zaręczynowy – jako przygotowanie dla obrączki – nosi się na prawej dłoni (przed ślubem).